Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČESKÁ VLÁDA UZNALA DNE 21. 5. 2008 SAMOSTATNOST KOSOVA

 

Kabinet Mirka Topolánka rozhodl nečekaně, ve středu 21. 5. 2008, na výjezdním zasedání vlády v Teplicích, že naváže diplomatické styky s Kosovem. Tím Česká republika rozhodla o uznání samostatného státu Kosovo, který se v únoru odtrhl od Srbska. Proti uznání nezávislého Kosova se při jednání vlády vyslovili pouze lidovečtí ministři. Zásadně s tímto krokem nesouhlasila opozice, v čele s KSČM.

 

Vláda uznala samostané Kosovo v roce, kdy si naše republika připomíná tragické 70. výročí mnichovské zrady, kdy část území naší republika byla násilně odtržena fašistickým Německem. Vláda bagatelizovala názory, že se jedná o stát v jehož čele stojí narkomafie a vrazi.

 

 

V pondělí 1. 12. 2008 byla vydána  zpráva, kterou přinesl internetový server Seznam.cz

 

 

Článek se odvolává  na tiskovou zprávu listu Die Welt, ze dne  
1.
12. 2008, vydanou v 11:02 v Berlíně.

Článek nese název:

 

 

 

Kosovský premiér Thaci měl vazby i na české podsvětí:

 

 

Kosovský premiér Hashim Thaci měl v devadesátých letech vazby na český organizovaný zločin. Uvedl to list¨ Die Welt  s odvoláním  na tajnou zprávu německé tajné služby BND o organizovaném zločinu v Kosovu. List spekuluje, že výbušný obsah této zprávy byl možná důvodem, proč byli v Prištině v listopadu 2008 zdrženi tři agenti německé tajné služby, kteří se dostali na svobodu až o posledním listopadovém víkendu.

 

Na rozdíl od americké CIA nebo britské MI6 se BND systematicky věnovala zkoumání vazeb kosovsko-albánských předáků na organizovaný zločin.

 

Překvapivé podrobnosti přináší tajná 67stránková analýza o organizovaném zločinu v Kosovu. V ní se píše, že současný premiér Hashim Thaci na konci devadesátých let vedl "zločineckou síť operující na území Kosova“. Měl mít vazby nejen na albánské podsvětí, ale také na český organizovaný zločin, píše Die Welt.

 

Jeden z drogových kanálů přitom v té době vedl z Balkánu právě do střední Evropy. V ČR v té době operovaly i zločinecké sítě ze zemí bývalé Jugoslávie, mezi nimi i kosovští Albánci.

 

Thaci v tehdejší době spolu s předsedou kosovského parlamentu Xhavitem Halilim dával nájemnému vrahovi Afrimimu příkazy zabíjet, tvrdí BND v textu !

Afrimi spáchal nejméně jedenáct vražd na objednávku. Kosovští představitelé jsou spojeni se zločiny.

 

Zpráva dále uvádí, že "klíčoví hráči byli zapleteni do vazeb mezi politikou, obchodem a organizovaným zločinem v Kosovu“. Kromě Thaciho a Haliliho zpráva zmiňuje ještě bývalého premiéra Ramushe Haradinaje, který byl "zapleten do celého spektra zločineckých, politických a vojenských aktivit“.

 

Ten byl však pod ochranou CIA, která zabránila jeho zatčení, když jej přepravila italským vojenským vrtulníkem na americkou základnu. Obvinění ze zločinů proti lidskosti byl Haradinaj před mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii zproštěn. Devět z deseti svědků, kteří mluvili proti němu, bylo během procesu zabito.

 

Nové informace ze zprávy byly ocitovány v souvislosti s podivným případem zadržení tří agentů BND v Prištině. Podle původního tvrzení kosovské prokuratury hodil 15. listopadu jeden z nich na budovou, v níž sídlí zvláštní pověřenec EU pro Kosovo, nálož.

 

V posledním listopadovém víkendu však byli propuštěni, našel se totiž vhodný pachatel. Ke granátovému útoku na budovu mise EULEX, před níž byly zadrženi jen několik hodin po explozi, se jako na zavolanou přihlásila dosud neznámá Armáda republiky Kosovo. Taková organizace vůbec neexistuje, prohlásil později Agim Çeku, který byl celé roky šéfem kosovských ozbrojených sil a následně premiérem, sdělila tisková agentura DPA. Němci zřejmě byli nevinní, ani laboratorní testy nepotvrdily, že by byli do akce zapleteni.  Byla motivem msta?

 

List Die Welt spekuluje, že mohlo jít o varování nebo mstu za zprávu BND. Kosovo přitom čelilo po zadržení trojice velkému tlaku Berlína. Německo dokonce pohrozilo, že zmrazí veškerou pomoc Kosovu, přitom větší podporu než Německo poskytují Kosovu už jen USA. Kosovští předáci během krize proto tvrdili, že jim jde o co nejlepší vzájemné vztahy.

 

Německo se ale doposud nerozhodlo, zda bude pomoc pokračovat plné výši. Ohroženy jsou zejména dodávky zbraní pro nově vznikající kosovské ozbrojené síly. Pomoc ze strany vlády dlouhodobě kritizovala právě BND. 

 

"Německá vláda se nechala tahat za nos zemí, kde organizovaný zločin sestavil vládu,“ uvedl vysoký představitel BND pro list Süddeutsche Zeitung.

 

 

 

 

 
 

Portrét