Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslavy Svátku práce – 1. máje KSČM 2011

v okrese Plzeň-jih

 

 
Okresní oslavy Svátku práce - 1. máje 2011 organizované OV KSČM Plzeň-jih, se uskutečnily dne 1.5.2011, od 14.00 hodin, tradičně ve Dnešicích v areálu pod Kaštany. Sešlo se zde více než 300 účastníků různého věkového složení.
 
K účastníkům promluvil s hlavním projevem místopředseda ÚV KSČM a europoslanec MUDr. Jiří Maštálka a dále poslankyně Parlamentu ČR Mgr. Ivana Levá ze Starého Plzence. 
 
Z projevu MUDr. Jiřího Maštálky (redakčně kráceno):
 
 
Vážení přátelé,
 
včera jsem se vrátil z Atén z celosvětové porady komunistických stran. Jsem rád, že mohu být dnes tady s Vámi a že Vám mohu sdělit, že ve svém boji nejsme sami. Že je nás na světě mnoho, počínaje komunistickými stranami Jižní Ameriky, přes Afriku, Asii, Ruskou federaci a Evropu, kdy jsou komunistické strany názoru, že je potřeba bojovat proti nové vlně imperialistických válek, jaké jsme svědky nyní v Lybii.
 
Dovolte mi pozdravit Vás u příležitostzi Svátku práce - 1. máje.
 
Nacházíme se ve zvláštní fázi vývoje. Naši zemi už řadu měsíců straší pravicová vládní koalice přípravou nových reforem, tedy zdražováním a zdražováním a zdražováním. Obávám se, že pouze v tom bude pseudoreforma úspěšná. Na druhé straně jsem si jist, že tyto vládní snahy povedou k mobilizaci opozice. Zdá se, že se musíme připravit na dobu, kdy se parlamentní spory o reformu přenesenou do ulic.
 
Chtěl bych využít tento slavnostní den, kdy se po celé naší planetě scházejí lidé, aby uctili práci a mír, k varování. V posledních měsících jsme byli svědky fascinujícího povstání v arabském světě, kde po desetiletích autoritativních vlád vyšli lidé do ulic a dožadují se chleba a svých práv. Naše strana několikrát vyjádřila solidaritu s arabským lidem. 

Zároveň jsme se však stali svědky nové vlny hrubého imperialistického vměšování některých států, především USA, Francie a Velké Británie, do vnitřních záležitostí arabských zemí. S podporou feudálních arabských vladařů se snaží zprivatizovat si úsilí lidu arabských zemí a v některých případech i tučnou ropnou kořist.  

Na událostech v Libyi dokonce opět vidíme, že v liberálních demokraciích v kritických situacích získává rozhodující slovo parazitní militarismus. Vidíme, že extrémisté v Paříži, Washingtonu a Londýně jsou kdykoliv připraveni odhodit své smluvní závazky a bez jednání se svými spojenci v Evropské unii či NATO začít prosazovat svoje sobecké pojetí svobody bombardováním.  

A nejen to: po zahájení krvavých náletů si brutálně vynucují solidaritu spojenců, tedy i Česka, se svým barbarským jednáním. 

Znovu je tak naše republika zatahována do válečných dobrodružství, která vůbec nesouvisí s našimi národními zájmy - nemluvě o tom, že jsou tyto koloniální praktiky zcela v rozporu s naším humanistickým přesvědčením.  

Jenže dnes bombardování Libye řídí centrála NATO, což bylo možné jen za souhlasu i vlády v Praze. Myslím, že se takto znovu otevírá ve zcela nové podobě klasické téma předcházejících generací socialistů a komunistů: potřebujeme armádu? 

Z Armády České republiky se stala instituce, která není zaměřená na obranu naší vlasti, ale na plnění úkolů v misích NATO do zahraničí. Misí, které, jak jsem uvedl, jsou v rozporu s našimi národními zájmy. V tomto pojetí je stálá armáda zbytečnou finanční zátěží, kterou navíc doprovází nekonečný propletenec korupčních skandálů.  

Navíc v české variantě civilní kontroly nad ozbrojenými silami se z armády stala hračka pro amatéry. Opravdu se v této zemi cítíte bezpečněji, když do křesla ministra obrany zasedne Vlasta Parkánová nebo Alexandr Vondra? 

Neprotřebujeme žoldnéře-dobrodruhy. Potřebujeme profesionály oddané lidu této země v dobách, kdy nás klimatické změny a „naše" vlastní nekvalitní vlády ohrožují mnohem více než cizí armády.Zdá se, že nastal čas zahájit veřejnou diskusi na toto téma. 

Rozklad, kterým prochází tak zvaná politická elita našeho státu nás letos ještě mnohokrát bezprostředně zasáhne. Patří k povaze této krize, že může nabývat nejrůznějších, překvapivých podob. Proto musíme být připraveni čelit novým překážkám a radikalizaci primitivních složek pravice tvůrčí přístupem. 

Nás nezastraší. My víme, že i na naší ulici bude svátek!

Děkuji za pozornost. Krásný 1. máj. 

 

Mgr. Ivana Levá (redakčně kráceno) - ve svém vystoupení hovořila o tom, že mnozí občané, kteří volili současnou vládni koalici, jsou hluboce rozčarováni poměry, které nyní v České republice vládnou. Neskutečná korupce a rozkrádání státního majetku, útoky uvnitř koalice proti svým koaličním parnerům, politika škrtů na úkor obyčejných lidí dole. Soudružka Levá dále hovořila podrobně o degradaci českého školství, kdy rostou soukromé vysoké školy jako houby po dešti a jejich úroveň rapidně klesá, zatímco nejsou učni a učňovské školy. Upozornila přítomné na krizové faktory budoucích vývoje ve zdravotnictví a sociální sféře.
 
Z významných hostů byli dále přítomni RSDr. Zdeňka Hornofová – předsedkyně klubu zastupitelů KSČM v Krajském zastupitelstvu, Hana Benediktová, krajská zastupitelka, Ing. Vlaďka Kopalová - členka ÚV KSČM za okresní organizaci KSČM Plzeň - jih, Andělka Kalašová za Levicový klub žen Plzeň a starosta obce Dnešice za KSČM Karel Malý. 
 
V kulturním programu vystoupil ženský taneční soubor z Chotěšova, který si říká „Báby jdou“. Dále zde vystupovaly s krásným programem mažoretky v nových krásných kostýmech. Oba soubory sklidily velký aplaus přihlížejících diváků. K poslechu a tanci hrála tradiční skupina Revmatici z Chlumčan. Na této oslavě nechyběl tradiční stánek s levicovou literaturou, soutěže pro děti, vůně opékaných klobás nenechala nikoho v klidu.
 
Počasí bylo slunečné, ale přeci jen pod vzrostlými kaštany byl trochu stín a mírný větřík byl studený, ale nepršelo.
 
Prvomájové oslavy se ve Dnešicích vydařily. Většina účastníků této prvomájové oslavy si však uvědomila, že sociální situace v zemi se stále zhoršuje a dotýká se především nemajetných lidí. Uvědomila si, že se něco v naší zemi změnilo. Že už to není jen o planém řečnění, ale o reálném a blížícím se politickém střetu s českou pravicí, která zbídačuje svojí politkou široké vrstvy námezdního obyvatelstva.
 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét