Jdi na obsah Jdi na menu
 


KSČM ŘÍKÁ - "NE ZÁKLADNÁM"

 

Vážení čtenáři,

obce Míšov a Trokavec v Brdech, kde má být umístěn těžký americký vojenský radar (XBR) s dalekým dosahem vyzařovaného paprsku, jsou vzdáleny od našeho města Přeštice jen 28 km vzdušnou čarou.

Není to tedy "někde", kdesi daleko. Ale kousek od nás. A proto se nás problematika radaru týká velmi aktuálně. Je to také jen 15 km od Příbrami, 20 km od Berouna, 27 km od Plzně a 50-55 km vzdušnou čarou od Prahy.

Vytýkáme České straně sociálně demokratické, že jednala utajeně o radaru s americkými představiteli za zády parlamentu a veřejnosti. A že jim ČSSD dala jakési předběžné přísliby, bez předchozího projednání ve volených orgánech státu. Tady je zárodek dnešních problémů.

Odmítáme politiku již bývalé rady Plzeňského krajského úřadu, ovládanou ODS, souhlasící s umístěním radaru na našem území.

Zcela odmítáme demagogii již bývalého hejtmana Plzeňského krajského úřadu, MUDr. Petra Zimmermana (ODS), kdy tvrdí, že souhlasem s umístěním radaru se jedná o vyjádření vděčnosti američanům za osvobození našeho území v roce 1945. Osvobození (před více než 60 lety) a dnešní radar (roztáčející nové kolo horečného zbrojení ve světě) jsou věci spolu absolutně nesouvisející a tato argumentace je najivní !

Známe trochu situaci v obci Míšov, jen pro Vaši informaci:

Obec Míšov je poslední obcí našeho okresu Plzeň-jih. Těsně kolem ní se klikatí hranice Plzeňského a Středočeského kraje (jak to ukazuje mapa č. 1 - v příloze). Zároveň se v tomto prostoru setkávají hranice okresů Plzeň-jih, Rokycany a Příbram.

Míšov je malá obec, která leží v zemědělsko-lesnické oblasti, v kopcích. Široko daleko žádný průmysl, jen vyjímečně a zpravidla orientovaný na zpracování dřeva. Když sem přijedete, dýchne na Vás úplně jiná atmosféra, než známe z měst a průmyslových oblastí.  Lidé tady žijí pospolu. Když se řeší v obci nějaký problém, sejde se celá obec. Problémy se tady řeší otevřeně a citlivě, aby byli spokojeni všichni a ne zvýhodněn jen jeden. Lidé v obci vědí, že se tady musí spolehnout především spolu na sebe. Úřady, lékař, nemocnice, pracovní příležitosti, policie, všechno je daleko. Stejná atmosfera bude zřejmě v obci Trokavec (okres Rokycany) i obci Teslíny, nejvýše položená obec v blízkosti radaru (okres Příbram).

Není se proto co divit reakcím občanů, když sem přijede nějaký "pražský vykladač kladného stanoviska k radaru USA" to sem převálcovat, a sdělit občanům, že v podstatě celá vesnice uvažuje o radaru "blbě". Když je přesvědčuje, že ten americký radar je výborná a skvělá věc. Z těchto důvodů tady nepěkně zakončili svou spanilou jízdu herec a senátor Tőpfer a vládní přesvědčovač Klvaňa a další chytráci. Lidé je vypískali a tak uháněli zpět na Prahu, aby náhodou nepřišli ke slovu těžší argumenty! 

Americká vojska budou ubytována v kasárnách v lese, několik set metrů pod obcí Míšov (směrem na Plzeň). Podle informace od místních obyvatel v kasárnách již dlouhou dobu probíhají masivní rekonstrukční práce v ubytovacích objektech. Ale i v okolí kasáren jsou nově vyasfaltované silnice, je vidět že obnovou prošlo i dálkové elektrické vedení, kudy se vede elektřina do kasáren. Miliony korun se tady investují pro příchod američanů.

Podle mapy ze serveru Seznam.cz, by tyto kasarna měly ležet na území Středočeského kraje, ačkoli jsou pod obcí Míšov, směrem k Plzeňskému kraji. (Je tomu tak díky právě té klikaté hranici krajů).

Rovněž tak radar, který bude umístěn několik set metrů výše od kasáren v lese, a mezi výše uvedenými obcemi, bude umístěn na území Středočeského kraje.

 

Několik slov o radaru:

Jedná se o těžký vojenský radar s označením XBR s velkým vyzařovacím výkonem (10,5 GHz) a dalekým dosahem jeho paprsku. Celkem 6700 km vzdálené objekty je radar schopen spolehlivě zachytit. Tzn. hluboko za Uralem v Rusku. Ještě ve vzdálenosti 4700 km zachytí ve vzduchu spolehlivě ocelový předmět o průměru tenisového míčku.

Zejména okrajové laloky jeho vyzařovaného paprsku jsou nebezpečné pro lidi. Mikrovlná frekvence ohřívá jejich buňky a ničí je, tzv. „griluje“. Poškozuje zdraví lidí, zvěře, i vegetace při dlouhodobém působení. Způsobuje rakovinu.

Paprsek tohoto radaru má škodlivý účinek na lidské zdraví v dosahu 36 kilometrů, tedy ještě daleko za Přeštice. Není podstatné, že jsme za kopcem, jiné obce za ním  nejsou. V okruhu do 8,5 kilometrů nesmí létat žádné velké civilní letadlo, protože paprsek by mohl poškodit jeho elektroniku. Vojenské letouny ve vzdálenosti 4,5 km.

Do vzdálenosti 13,5 km se nesmí pracovat s výbušninami, jinak hrozí výbuch. Proč asi ? Vždyť Mirek Topolánek, bývalý předseda vlády ČR,  tady v okolí radaru ujišťoval občany, že radar nic nevyzařuje !

Radar má údajně sloužit k včasnému zachycení vystřelených raket ve střední fázi letu, z tzv. nepřátelských zemí a to Iránu a Severní Koreje, které je však zatím nemají a odborníci odhadují, že je deset let mít ještě nebudou. (?!) Je však nadmíru jasné, že tento radar zasáhne také (a hlavně) většinu území Ruska a bude schopen poskytovat informace o činnosti  ruských vzdušných, raketových a kosmických sil.

V útočném pojetí je to však také radar navádějící americké rakety na cíle. Radar má být propojen s raketovou základnu v Polsku, odkud budou vypáleny antirakety proti útočným raketám.

 

Co je však podstatné:

Je to zbraň měnící globální rovnováhu sil v šachové partii velmocí, tzn. USA a Ruska.

Česká republika nebude v této hře velmocí vůbec připuštěna do nějakého spolurozhodování a zasahování. Jen poskytne američanům výhodné území. Radar nebude podlehat ani velení NATO. Tento radar je potřeba chápat jako „oči“ a „uši“ celého systému. Bez něj systém nefunguje. Nejde jen o radar samotný, on je totiž součástí kolosálního vojenského systému, který američané budují, do kterého jsou zapojeny i kosmických zbraně umístěné na oběžné dráze. Radar v Míšově je jen malou (i když důležitou) součástí  celého obludného systému.  Proto celý systém vyvolává takový rozruch. Mění totiž globální rovnoháhu sil ve prospěch agresivních USA.

 

 

Radar proto nebude oázou bezpečí, jak tvrdí Mirek Topolánek. To je lež!

 

 

Naopak.

Radar bude strategickým cílem číslo jedna !

 

 

Jeho instalace v ČR vyvolává ve světě další kolo horečného zbrojení a studené války. Jsme toho už svědky. Nyní jsme na počátku tohoto procesu. Vypovídají se vojenské mezistátní smlouvy, urachleně se uvádí do aktivní činnosti nové vojenské bojové systémy, aktivizují se vojska. Česká republika díky pravici (ODS, KDU-ČSL, Zelení) pomáhají roztáčet tyto světové závody ve zbrojení. Je to nebezpečná hra!

 

Radar je možné zlikvidovat mnoha způsoby. Ať už za pomoci přepadového komanda. Či leteckého bombardování, ale v době vyhrocené mezinárodní situace, kdy jde o minuty, se na takové zařízení střílí raketami s jadernou náloží, aby byla jistota, že radar a okolní zařízení spolehlivě zničí. Samozřejmé je i to, že to smete i široké okolí.

Ne všechny rakety musí zasáhnout přesně cíl, zejména když se odpalují na vzdálenost několika set, nebo tisíc kilometrů. Může také dojít k částečnému poškození letící rakety antiraketou a jejímu odklonění, technické chybě v zaměření, či záměrnému rozostření GPS navigace a může být náhle problém i přímo v našem městě v Přešticích anebo blízkém okolí. Raketa vystřelená na zničení radaru váží i několik desítek tun. (Například ruská raketa TOPOL M váží 47 tun a je dlouhá 22 metrů. Její ničivá síla je 550 KT. Atomová bomba použitá na Hirošimu měla 13 KT). Jenom její padající části mohou být svou vahou a rychlostí problém pro místo dopadu. Nemluvě o jaderné hlavici, kterou nese.

Vzhledem k jinde popsané (na těchto www stránkách) agresivní politice USA, které porušují mezinárodní právo, je instalace amerického vojenského radaru obrovským rizikem pro Českou republiku a občany v ČR, že se staneme prioritním terčem, díky tomuto americkému radaru, aniž bychom cokoliv způsobili jiného. Tato základna má být funkční až za nějaký čas, ale buduje se tady na dlouhá desetiletí.

V ČR se v tomto období zápasí o veřejné mínění, o mozky lidí. Jak známo, masové sdělovací prostředky ovládá pravice a ty jsou téměř všechny pro radar. Vláda ODS dávala miliony korun na kampaň na podporu radaru. Opozičním názorům nedala ani místo ve státních sdělovacích prostředcích, ani část peněz. Tato státní média jsou dlouhodobě a oprávněně kritizována občany za neobjektivitu ve věci radaru.

A tak jsme svědky dalšího místa, "kdy hra na demokracii" v této zemi narazila na své limity. Tak, jako tomu bylo u kampaně pro vstup ČR do Evropské unie, kdy vláda dala na kampaň na podporu vstupu 200 milionů Kč a těm, kteří byli proti nedala nic, ani prostor v mediích. Obdobně při zavlečení naší země do NATO proti vůli většiny obyvatel. A obdobně při rozbití společného státu Čechů a Slováků.

V tomto boji je potřeba každého z nás - každého občana. Naše stranaKSČM je pro lidové referendum, ať se lidé mohou k tomuto záměru vlády vyjádřit a sami rozhodnout. Nevidíme v tom žádné ohrožení demokracie, naopak její posílení.

 

Ještě jeden poznatek na závěr této statě: USA mají dnes podle zasvěcených dokumentů ze 192 členských zemí Organizace spojených národů své vojenské základny zhruba ve více než 100 zemích. V některých zemích mají základen více. Čeho se tedy bojí ? K čemu potřebují další dvě země ČR a Polsko. Nejde tady náhodou o pokus o světovládu ze strany USA a kapitálu?

 

Další odkazy na zajímavé www stránky:

 

Výsledky místních referend k umístění americké vojenské radarové základny v České republice:

www.nezakladnam.cz/cs/40_vysledky-mistnich-referend-a-anket 

 

 

 

 

 

Video – Ruská jaderná raketa TOPOL M:

 

http://www.youtube.com/watch?v=hesaGoYfyV8&mode=related&search

 

Japonská zkušenost:

http://www.bbc.co.uk/czech/specials/144_hirosima/page2.shtml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Ne základnám

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét