Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Přešticích vznikne pravděpodobně městský kamerový dohledový systém:

 
Zastupitelstvo města schválilo dne 16.6.2011 žádost o účelovou dotaci Krajského úřadu Plzeňského kraje na zřízení městského kamerového dohledového systému. Konkrétně jeho 1. etapu, ve které po získání finančního příspěvku bude vybudováno 5 kamerových bodů ve městě s více kamerami v jednom bodu. Jedná se o projekt „Plzeňský kraj – bezpečný kraj“. Realizace by měla být v roce 2012.
 
Bude se jednat v první etapě o kamerové monitorování těchto prostor:
1)      o náměstí – parkoviště vozidel
2)      o prostor kašny na náměstí
3)      vnitroblok – skatepark, dětské hřiště
4)      křižovatka a přilehlé prostory u Spolkového domu
5)      křižovatka a přilehlé prostory na křižovatce u Cukrárny u Baxů
 
Postupně, po dokončení celého projektu, by mělo být v Přešticích vybudováno 16 dohledových  bodů, kde budou umístěny kamery.
 
Provozovatelem bude Městská policie v Přešticích.
 
Kolem projektu se rozvinula diskuse.
Zastupitel za KSČM poukázal v diskusním příspěvku na rozpor ve zdůvodnění, kdy hlavním důvodem pro zavedení kamerového systému je uváděno „zvýšení bezpečnosti občanů a jejich majetku“ a rozpor s praktickým rozmístěním kamer, kdy kamery budou umístěny tam, kde žádný soukromý majetek občanů není. Proč neřekneme na rovinu, že je to především hlavní zájem ze strany vedení města, mít pod kontrolou rizikové veřejné plochy s vysokou frekvencí pohybu osob a vozidel.
Občan se pak v dnešní době nestačí divit, co „všechno je děláno v zájmu jeho údajné bezpečnosti“ – archivace telefonních hovorů, archivace SMS, sledování každého kroku jeho pohyb prostřednictvím mobilu, nahrávání na záznamová zařízení kamer, čtení e-mailů, atd..
 
Starosta města v diskusi uvedl, že si je 100%-ně jist, že existují přesné pokyny pro tento systém, jak dlouho se budou kamerové nahrávky archivovat a kde, kdo k nim bude mít přístup. Kdo bude mít právo provádět kontrolu. Konkrétně však nic neuvedl.
 
Někteří zastupitelé s názorem zastupitele za KSČM nesouhlasili. Byl uveden případ, kdy došlo na náměstí ke krádeži vozidla a kamera by odhlalila zloděje. 
 
Nakonec byla žádost schválena všemi hlasy.
 
Občané by měli o tomto systému vědět. Je to i o jejich svobodách i o jejich bezpečnosti.
 
KSČM nemá problém s nezbytným množstvím kamer na rizikových místech, ale má problém s kamerami téměř všude. A je potřeba znát přesná pravidla pro používání tohoto systému. Ty zatím známa nejsou.
 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét