Jdi na obsah Jdi na menu
 


2 - KUBÁNSKÝ HAVEL

16. 11. 2009

Přeštice:

 

KUBÁNSKÝ HAVEL

 

 

Nedávno jsme se dočetli na stránkách pravicového tisku v České republice, že „přátelé Kuby“ z USA, a jejich přátelé ze satelitních zemí, velmi aktivně pracují na tom, aby z řad kubánské opozice našli a vytvořili tzv. „kubánského Havla“.

 

Ten by měl stanout v čele kubánské opozice a vést ji proti tamnímu komunistickému režimu.

 

Tento článek nás zaujal blízkostí tématu.

 

Podle dosavadních známých skutečností se prý jedná o kubánského spisovatele, dramatika a dokonce významného humanistu a demokrata!

 

Užaslí kubánci se teď z vysílání ze „svobodné země“ pro kubánské spoluobčany dozvídají, že jim ho závidí celý svět !

 

Nedovedeme si to vysvětlit, co se v poslední době stalo, ale tento představitel je nyní zasypáván mnoha státními medailemi, vyznamenáními a řády, od dětských až po bojové, které dostává ze  států západního světa a od různých soukromých nadací a šlechtických spolků.

 

A těch čestných doktorátů, které v poslední době dostal, ani nehovořit!

 

V každé z těchto západních demokratických zemí a konstitučních monarchií jej přijímají představitelé státu na nejvyšší úrovni, aby mu mohli údajně potřást rukou.

 

A v každé z těchto zemi s ním vychází celostránkové rozhovory v prestižních denících. 

 

Také různé nadace na sebe nenechaly dlouho čekat, a vytvořily penězovody, kterými tečou dolary na Kubu, aby prý takový talent nemusel strádat.

 

Užaslí kubánci jsou z toho překvapeni, protože doteď nečetli žádnou jeho knihu, málokdo viděl jeho divadelní hru absurdního dramatu (a že těch divadel tam hraje) a doposud o něm téměř neslyšeli. Prostě se jim zdálo, že je to obyčejný člověk, který se sám dosud profesně nijak významně neprosadil a kterých je na Kubě mnoho.

 

Tento kubánský Havel však má před sebou těžký úkol. Musí na svoji stranu získat širokou veřejnost kubánců, aby se na Kubě mohly uskutečnit požadované změny, které tam plánují přátelé Kuby z USA.

 

Bude muset kubáncům říct, že takhle to se socialismem na Kubě dál nejde. Že mu jde o modernější a lepší socialismus pro lidi. O svobodu, lidská práva a demokraci.

 

Bude jim muset říct, aby s ním šli, aby se nebáli, že všechno co se bude na Kubě dít, bude děláno pro lidi, aby se měli lépe než dosud. Hlavně jejich děti. Že nedopustí na Kubě nezaměstnanost, a žádnou sociální nespravedlnost, že je tím bude sice Fidel strašit, ale aby mu nevěřili. Že se všichni budou mít lépe. Že už žádné války.

 

 

Že mu vůbec nejde o funkci prezidenta a jakoukoliv jinou státní funkci. Že tuto funkci bude vykonávat maximálně do svobodných voleb, pokud si to národ bude přát. Že se poté bude věnovat pouze dráze spisovatele a dramatika. Že mu o majetky vůbec nejde, že mu jde především a jedině o "hodnoty".

 

Tento kubánský Havel ví, že jinak lidi na svoji stranu nezíská. Že musí „trochu“ zalhat. 

 

Uteče pár let po převratu na Kubě a přijde všední den. Při pohledu zpět si kubánci uvědomí, že všechno je jinak !

 

Kuba jako stát je rozbita a část odtržena, aniž by se k tomu mohli jako občané své země vyjádřit. Kuba je členem NATO a podílí se na vojenských agresích všude ve světě při obhajobě amerických zájmů a to z kubánských peněz. Výrobní základna státu je zprivatizována a vyprodána do zahraničních rukou.

 

Masová média na Kubě ovládají skupiny zbohatlíků z jiných států a vykládají denně kubáncům, jak se jim krásně žije, jak jsou svobodní. Ti co vraždili na Kubě jsou líčeni jako hrdinové a ti co budovali obětavě republiku jsou líčeni jako gauneři. Na úřadech práce se žádostí o podporu v nezaměstnanosti jsou statisíce lidí. Platí se za školné, ve zdravotnictví, prostě všude.

 

Cizí banky dosahují na Kubě závratných zisků, zatímco většina kubánců má problém vyjít s výplatou od měsíce k měsíci.

 

Když potom přijde nějaké kulaté výročí této události a lidé začnou zpětně hodnotit, se zděšením zjistí, kdo to vlastně ten kubánský Havel je.

 

Zjistí, že mu už tenkrát vůbec nešlo o obyčejné lidi. Že mu nevadí, že jich tisíce v jeho zemi spí pod mosty v papírových krabicích od boileru nebo od ledničky, po nádražích a v kanálech. Že proti tomu nic nedělá.

 

Že utíká před novináři, když se ho ptají jak to tenkrát myslel, když sliboval lidem, aby se nebáli, že nedopustí nezaměstnanost a teď jich jsou statisíce na úřadech práce!

 

Že to není humanista. Naopak. Že to je on, kdo vždy první veřejně podporuje bombardování a přepadávání jiných zemí americkými vojsky ve světě. Že mu dokonce studenti vysokých škol říkají „krvavý humanista“, protože se proslavil výrokem „humanitární bombardování“.

 

A hlavně, že jako předtím, téměř nikdo jeho knihy absurdního dramatu nezná a nečte. O lístky na jeho divadelní hry se lidé neperou. Kdyby jej nepropagovala státní masová média, tak o něm běžný smrtelník v kultuře neví.

 

A při tomto hodnocení se jim začne vkrádat otázka: „Je to lhář, nebo se nám to jenom zdá ?

 

 

A kubánský Havel ?

Ten si bude žít dobře až do smrti.  Už je dávno finančně zabezpečen. Už dávno je multimilionář. Když skončí ve vysoké státní funkci kterou zastával, protože už jej měli kubánci plné zuby, začne jezdit po světě. Americké nadace jej budou představovat v dalších zemích jako významného humanistu, spisovatele a demokrata!

 

Jaké z toho plyne ponaučení pro obyčejné kubánce?

Naši kubánští přátelé by se měli vážně zamyslet nad tím, kdo to ve skutečnosti je kubánský Havel, kterého jim kdosi podsouvá. Kdo jej finančně podporuje, a s jakým záměrem. Aby nebyli potom nemile překvapeni.

 

 

 

 

Pro ty kdo nevěří - klepněte na odkaz:

http://www.ceskenoviny.cz/tema/zpravy/popelarsky-vuz-rozdrtil-bezdomovce-ktery-spal-v-kontejneru/408482&id_seznam=1609

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét